Zespół suchego oka

Zespół suchego oka

Bardzo wiele rodzajów pracy opiera się na pracy przy komputerze, który - jak wiadomo – negatywnie wpływa na nasz wzrok. Po całym dniu możemy odczuwać zmęczenie i pieczenie oczu. Jeśli jednak w trakcie pracy stwierdzamy uczucie piasku pod powiekami oraz suchość na powierzchni gałki ocznej mimo że płyną nam łzy, sprawdźmy, czy przypadkiem nie mamy zespołu suchego oka. 

Zespół suchego oka to schorzenie polegającym naniedostatecznym wydzielaniu łez, które stanowią bardzo ważny element fizjologii oka. Składają się z trzech warstw – lipidowej, wodnistej i śluzowej i każda z nich pełni inną funkcję. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń w proporcjach czy składzie łzy mogą się pojawić się symptomy zespołu. 

Na pojawienie się tzw. Dry Eye Syndrome mogą mieć wpływ zarówno problemy z funkcjonowaniem oka, choroby itp., jak i kwestie środowiskowe, czyli praca, zanieczyszczenie środowiska, nastrój a także uwarunkowania genetyczne. Wśród wszystkich tych czynników można wymienić:
Zespół Sjogrena – dotyka głównie kobiet między 40. a 60. rokiem życia, objawia się zapaleniem suchym spojówek i rogówki, towarzyszy temu często suchość w gardle, ustach, czasem pojawia się zapalenie stawów.
Zanik gruczołu łzowego – choroba autoimmunologiczna polegająca na tym, że organizm niszczy własne tkanki za pomocą produkowanych przez siebie komórek.
Orbitopatia tarczycowa – dochodzi tu obustronnie do zapalenia mięśni, tkanki tłuszczowej i łącznej wypełniającej oczodół. 
Uraz gałki ocznej – na przykład po oparzeniu chemicznym. 
Inne choroby też mogą wpływać na pojawienie się zespołu suchego oka, np. Sarkoidoza, AIDS, choroby onkologiczne i inne.


Ponadto na pojawienie się zespołu suchego wpływu mogą mieć wpływ czynniki niechorobowe, i te są najczęstsze:
Zmieniony skład łez spowodowany dymem z papierosów, suchym powietrzem, zmianami hormonalnymi, stosowaniem niektórych kosmetyków, niedoborem witaminy A;
Wyparowywanie łez na skutek pracy przy komputerze
Wiek

Charakterystyczne objawy

•podrażenie oka,
•uczucie obecności ciała obcego w oku
•przejściowe pogorszenie ostrości wzroku
•pieczenie
•w niektórych przypadkach zdarza się nadmierne łazawienie w pewnych warunkach (gorące, zadymione i/lub klimatyzowane pomieszczenia, zimny wiatr)
•czasem zdarza się też światłowstręt, ciężkość powiek, swędzenie, zmęczenie

Leczenie

Leczenie polega przede wszystkim na dostarczeniu oczom łez, najczęściej stosuje się tzw. „sztuczne łzy”. Przyjmowane są niestety najczęściej do końca życia. 

Poza tym można zadbać o oczy unikając przeciągów, używając nawilżaczy powietrza, robić krótkie przerwy w pracy przed monitorem, zawsze robic demakijaż przed snem, pić dużo wody, stosować jak najłagodniejsze dla oczu kosmetyki. 

Zakraplanie oczu

Aplikując krople do oczu trzeba uważać, by nie dotknąć spojówki lub brzegu powieki, a następnie buteleczkę szczelnie zamknąć. 

Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.